AKADEMIA LEGISLACJI: Zasady tworzenia opinii do projektów aktów prawnych – warsztaty praktyczneAdministracja publiczna

termin gwarantowany
Do 23 października 2019
Po 23 października 2019

Szkolenie Zasady tworzenia opinii do projektów aktów prawnych

Prawodawca decyduje o warunkach prowadzenia działalności gospodarczej, społecznej, edukacyjnej i każdej innej, stanowiąc prawo, które musi być przestrzegane. Im bardziej w procesie prawodawczym uwzględnione jest stanowisko tych, których to prawo będzie dotyczyć, tym większa szansa, że przepisy będą adekwatne do istniejących wyzwań i możliwe do implementacji. Aby móc wpływać na proces stanowienia prawa, trzeba poznać reguły tworzenia opinii do projektów aktów prawnych na poszczególnych etapach procesu legislacyjnego.

Zapraszamy do udziału w szkoleniu Zasady tworzenia opinii do projektów aktów prawnych, w trakcie którego dowiedzą się Państwo, jak prawidłowo formułować uwagi i propozycje do projektów aktów prawnych, tak aby były zrozumiałe dla adresatów, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki poszczególnych etapów procesu legislacyjnego oraz umiejscowienia podmiotu zgłaszającego uwagi w systemie tworzenia prawa.

W trakcie szkolenia zostaną przedstawione:

- pozytywne i negatywne przykłady związane z tworzeniem opinii do projektów aktów prawnych,

- elementy opinii które powodują, że jest ona bardziej zrozumiała i skuteczna,

- odrębności w sposobie sporządzania opinii w zależności od podmiotu, który taką opinię przygotowuje.

Zasady tworzenia opinii do projektów aktów prawnych (uwagi, propozycje, stanowiska)

• opiniowanie projektów ustaw
  • opiniowanie projektów rozporządzeń
  • opiniowanie innych projektów aktów prawnych
  • opiniowanie uzasadnień i OSR

Sposoby tworzenia opinii prawnych

Najczęstsze błędy w opiniach prawnych (przykłady)

Przygotowanie projektu opinii

Praca na przykładach, praca indywidualna/praca w grupach

zdobycie wiedzy o zasadach tworzenia opinii do projektów aktów prawnych

utrwalenie praktycznych umiejętności formułowania i redagowania opinii do projektów aktów prawnych

umiejętność uniknięcia najpoważniejszych błędów przy konstruowaniu opinii do projektów aktów prawnych

szkolenie prowadzone przez praktyka legislatora

Joanna Knapińska
dr Joanna Knapińska

Doktor nauk prawnych. W latach 2005 - 2018 zatrudniona w Rządowym Centrum Legislacji. Prowadziła zajęcia dydaktyczne w zakresie zasad tworzenia prawa i rządowej procedury legislacyjnej dla aplikantów aplikacji legislacyjnej, studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz słuchaczy Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Pełniła obowiązki patrona aplikantów na aplikacji legislacyjnej oraz przygotowywała i przeprowadzała egzaminy na aplikacji legislacyjnej. Prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu zasad tworzenia prawa powszechnie obowiązującego i wewnętrznego. Publikuje w zakresie prawa konstytucyjnego, zabezpieczenia społecznego, zasad tworzenia prawa oraz rządowej procedury legislacyjnej.

termin gwarantowany
Do 23 października 2019