szkolenie delegowanie pracowników zgodnie z Dyrektywą 2018/957
Przedsiębiorca, który prowadzi działalność w jednym państwie członkowskim może oferować swoje usługi na całym jednolitym rynku UE bez obowiązku zakładania oddziału czy filii swojej firmy. Jednakże aby taką usługę wykonać musi czasowo delegować swojego pracownika do pracy. Wiąże się to z szeregiem wątpliwości prawnych z uwagi na konieczność stosowania różnych systemów prawnych państw przyjmujących. Wątpliwości dotyczą między innymi tego jakie są zasady delegowania pracowników i jakie prawo pracy i ubezpieczeniowe należy stosować. Jak delegować pracowników od strony organizacyjnej aby nie ponosić kosztów delegowania i podróży służbowej jednocześnie. Gdzie szukać informacji o prawie państwa przyjmującego i na jaką pomoc można liczyć ze strony Państwowej Inspekcji Pracy.
Od 30 lipca 2020 r. obowiązywać będą nowe minimalne standardy delegowania pracowników, w tym m.in. obowiązek wynagradzania w oparciu o zasady równej płacy z uwzględnieniem obowiązujących w zakładach gdzie usługa jest wykonywana układów zbiorowych pracy. Dlatego też już teraz ważne jest by przygotować się do świadczenia usług w Unii Europejskiej według zupełnie nowych zasad delegowania pracowników.
Jeśli przygotowują się Państwo do świadczenia usług w UE lub też już takie usługi realizują, zapraszamy do udziału w szkoleniu, które poprowadzi dr Ewa Podgórska-Rakiel ekspert krajowy zaangażowana na poziomie unijnym w prace związane z delegowaniem pracowników. Nasza ekspertka jest członkiem podgrupy roboczej Komisji Europejskiej ds. wdrażania dyrektywy 2018/957/EU wprowadzającej zmiany do dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników. Celem tej międzynarodowej podgrupy jest pomoc techniczna państwom członkowskim we wdrażaniu zmian przyjętych w 2018 r., które będą obowiązywały od dnia 30 lipca 2020 r. Ponadto, dr Ewa Podgórska-Rakiel bierze udział w pracach Komitetu Ekspertów Komisji Europejskiej ds. delegowania pracowników, dwukrotnie brała udział w panelach dyskusyjnych Kongresu Mobilności Pracy z udziałem przedstawicieli instytucji unijnych ds. delegowania, oraz jest współautorką książki „Delegowanie pracowników. Nowe przepisy” Infor Biznes 2018.
Ekspertka przedstawi Państwu najistotniejsze problemy związane z delegowaniem pracowników do innego państwa UE celem świadczenia usług, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych zmian, standardów minimalnych, problematykę krótko i długoterminowego delegowania, omówi krok po kroku sposób zgodnego z przepisami krajowymi wysłania pracownika do innego państwa członkowskiego, ustalania prawa właściwego dla stosunku pracy, czasu trwania delegowania, a także zasady transgranicznego przetwarzani danych osobowych.
Adresaci:
- pracodawcy, którzy wysyłają swoich pracowników do zagranicznych oddziałów firmy,
- pracodawcy, którzy wysyłają swoich pracowników do innych państw w celu realizacji umowy zawartej z podmiotem zagranicznym,
- agencje pracy tymczasowej, które wysyłają pracowników tymczasowych do innych państw UE.